arama

Instagram Keşfet Bölümüne Çıkma ve Bilgiler

Instagramda sayfanızı nasıl keşfete düşüreceğiniz hakkında bilgiler paylaştık. Adımları uygulayarak sizde sayfanızı keşfet sayesinde kolayca büyütebilirsiniz.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin

Sosyal medya dünyası her geçen gün büyüme gösteriyor. Kullanıcıların yoğun olarak kullandığı bu sanal dünyada en popüler konumda olmak da ayrıcalıklardan biri haline gelmiş durumda. Sosyal medya platformları yenilikçi politika ile hızlı büyümeler sağlarken ortaya çıkan güçlü rekabetler de, neticeleriyle kullanıcıların yüzünü güldürmektedir. Rekabetlerin büyük ve etkili olmasıyla, dev sosyal medya platformlarına yeni özellikler eklenmekte, bu sayede kullanım kolaylığı ve çeşitliliği de artmaktadır. 

Sosyal medya devlerinden biri olan Instagram, bu güçlü ve etkili rekabetin merkez noktasında yerini korumaktadır. Çünkü Instagram, sosyal medyayı şekillendiren ve en fazla katkı sağlayan Facebook’un kurucusu M. Zuckerberg tarafından satın alınmasının ardından yeniliklere de kapılarını açtı. 2016 yılında 500 milyon kullanıcıya ulaşan Instagram, son 2 sene içerisinde bünyesine kattığı yeniliklerle oldukça büyüdü. Özellikle keşfet bölümünün aktif edilmesiyle kullanıcıları gözdesi haline gelmeyi başardı. 

Instagram Keşfet Bölümü Nedir? 

En çok rağbet gören ve kullanım sıklığı gösteren sosyal medya platformu Instagram’ın aktif ettiği keşfet özelliği, pek çok algoritmanın yoğun olarak kullanılmasıyla işlemektedir. Keşfet bölümü, fotoğrafların (tabi videoların da) etiket veya hashtaglerini ve popülerlik durumunu göz önüne alarak fotoğrafların ilgili kullanıcılara ulaşmasını sağlamaktadır. Böylece gönderilerin diğer kullaıncılara ulaşmasını ve etkileşim oranının artmasını sağlar. 

Kullanıcılar Instagram keşfet bölümüne gönderilerinin düşmesi için oldukça çaba sarf etmektedirler. Bunun için ücretli ve ücretsiz olarak pek çok yol bulunmaktadır. Yani gönderilerin Instagram keşfet bölümüne düşmesi için bir değil, birden fazla yol mevcuttur. 

Instagram Keşfete Nasıl Düşülür? Neler Yapmak Gerekir? 

Instagram keşfet bölümüne düşmek için çok basit, etkili ve ücretsiz yöntemler bulunmaktadır. 

  • Paylaşılan gönderilerde mutlaka konum eklenmesi gereklidir. Keşfete düşmek için konum eklemek 1. kuraldır denilebilir. Böylece gönderiyi gören kullanıcılar, gönderinin nerede çekildiğini de bileceklerdir. 
  • Gönderileri paylaşırken en fazla 5 etiket eklemek yeterli olacaktır. Eklenecek etiketlerin gönderi ile alakalı olması gerekir. Örneğin, Erciyes Dağı’nda kayak yaparken çekilen fotoğraf paylaşıldığında #Erciyes, #Kayak, #Dağ ve #Kar etiketleri (hashtag) eklenebilir. 
  • Keşfetme bölümüne düşmenin en önemli kurallarından biri olan beğeniyi de unutmamak gerekir. Gönderinin ne kadar beğeni aldığı da algoritma tarafından incelenmektedir. Bunun için ister ücretli olarak, ister ücretsiz olarak beğeni satın alınabilir. 
  • Her profilde keşfet bölümündeki gönderiler değişiklik gösterebilir. Çünkü bir profilde en çok aranan, beğenilen, takip edilen ve etiketlenen konular farklıdır. Keşfet sistemi de bu konuları filtreleyerek ilgili profillere gösterir. Keşfete düşebilmek için, yine keşfet kısmında bulunan gönderilere ilgi göstermek, bu gönderileri beğenmek ve yorum yapmak da gerekir. 

Ekstra Olarak: Gönderilere Filtre Eklenebilir 

Keşfet bölümüne gönderilerin düşmesi ve ilgi çekici hale gelmesi için filtreler de uygulanabilir. Örneğin, renklerin daha canlı gözükmesi gereken gönderiler için doygunluğun artacağı filtreler uygulanabilir. Bu sayede gönderiler daha ilgi çekici hale gelecektir.