arama

Instagram Bad Request 400 Hatası

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • admin

Instagram Bad Request 400 Hatası

Önceleri sosyal medya kullanıcıları olarak twitter bad request 400, twitter api bad request hatalarını sıkça duymaktaydık. Ancak son dönemlerde instagram bad request 400 hatası ile de sıkça karşılaşmaktayız. Bu yazımızda instagram bad request 400 hatası nedir ve çözümü nedir konusundan bahsedeceğiz.

Instagram bad request 400 hatası nedir?

Aslında bad reques 400 hatası sadece sosyal medya araçlarına ait bir hata değildir. Birçok platform tarafından bu hata ile karşılaşılmaktadır. Kullanıcılar ya da virüs ile ilgili bir sorun olarak algılanmaktadır. Ancak bu doğru değildir. Bazen virüsten kaynaklansa da büyük olasılıkla sorunun temeli bu değildir. Bu tamamen sunucuların kullanıcı işlemlerine kayıtsız kalması yani cevap verememesi ile ilgili bir sorundur. Yani kullanıcı bir işlem yapar mesela bir resim paylaşmak ister ve sonunda instagram bad request hatası alırsa bunun sebebi sunucuların yapılan işleme yetersiz kaldığı anlamına gelir. Anlık olarak karşılaşılan bir sorundur.

Instagram bad request 400 çözümü

 • Instagram uygulamasını silin ardından çerezleri temizleyin.
 • Instagram uygulamasını tekrar indirin ve giriş yapın.
 • Uygulamanın ve play hesabının güncel olduğundan emin olun.
 • Tekrar hata aldıysanız VPN indirip tekrar giriş yapmayı deneyin.
 • Halen olmadıysa, bilgisayar üzerinden instagram.com’a giriş yapın.

Daha çok instagram api 400 bad request sorunu olarak karşımıza çıkan bir problemdir. Bu durumun temelinde milyonlarca kullanıcısı olan instagramın aynı anda yine milyonlarca işleme maruz kalması yatar. Instagram bad request 400 hatası almanızın sebebi eğer sunucuların anlık olarak yetersiz kalması ise yapmanız gereken şey beklemektir. Bu sorun bazen 5 dakikayı bulabilmektedir. Yapılan işlemi tekrar tekrar yapmanın bir anlamı olmayacaktır.

Bu hatanın nedenlerinden biri de birbirini tekrar eden işlemlerin aralıksız olarak yapılmış olması. Mesela arka arkaya birçok fotoğraf beğenmiş olabilirsiniz ya da bir çok kişiyi takip etmiş olabilirsiniz. Bu işlem instagram topluluk kurallarına aykırıdır. Bundan dolayı instagram api 400 bad request hatası alabilirsiniz. Bu hata sonucunda da beklemeniz gerekmektedir. Ancak bu bekleme süresi birkaç saati bulabilir hatta ihlal ettiğiniz politikaya göre bir günü bile bulabilmektedir.

Beklemeleriniz sonuç vermedi ise ve hesabınız kapatılmadı ise öncelikle uygulamanızı silmeli ve yeniden yüklemelisiniz. Yükleme işlemini yapmadan önce ön belleği ve çerezleri temizlemelisiniz. Instagramın son sürümü yüklü olup olamadığından emin olmalısınız. Eğer bunları denediniz olmadı ise farklı tarayıcılar üzerinden veya vpn kullanarak bağlanmayı denemelisiniz. Bu işlemlerden sonra instagram api 400 bad request hatası kaybolmuş oalcaktır.